Tablet graficzny

Tablet Graficzny – Malowanie na ekranie

Tablet Graficzny – Malowanie na ekranie

Tablet Graficzny Malowanie

Abyś mógł sprawnie i należytą precyzją malować na ekranie swojego komputera potrzebujemy dwóch a w sumie trzech rzeczy Programu graficznego tabletu no i odrobinę talentu .

Rozróżniamy dwa rodzaje tabletów graficznych. Pierwszy to taki w którym rysujemy piórkiem po powierzchni roboczej tabletu a efekt pokazuje się na ekranie komputera. Drugim rodzajem tabletów jest tablet z ekranem LCD. Wtym tablecie powierzchnią roboczą jest ekran LCD na którym bezpośrednio widzimy efekt naszej pracy. Tablety z wyświetlaczem są dużo droższe, lecz zalety są oczywiste. A to kilka z nich:

  1. Nie potrzebujemy uruchamiać komputera.

2. Nie odrywamy wzroku od ekranu malowanie jest łatwiejsze, chodź po kilku godzinach pracy na zwykłym tablecie nabieramy w prawy i nie stanowi to problemu.

3. Tablety te posiadają już wgrane oprogramowanie.

Punkt trzeci nie zawsze jest zaletą. Co prawda nie musimy już inwestować w oprogramowanie ale nie zawsze oprogramowanie fabryczne sprosta naszym wymaganiom.

Jaki Tablet wybrać?

Najważniejsze parametry tabletów graficznych na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie.

  • Powierzchnia robocza i proporcje
  • Dokładność i wysokość piórka
  • Częstotliwość próbkowania
  • Czułość nacisku

Myślę ze warto opisać 2 wartości które mogą nie być dla was znane.

Co to jest Czułość nacisku. W praktyce wygląda to tak że im mocniej naciskamy piórko rysując na tablecie, tym linia rysowana jest grubsza o kolor bardziej intensywny. Dzięki temu uzyskujemy naturalny efekt malowania. Bo przecież malując ołówkiem kredką czy pędzlem też naciskamy z różną siłą i uzyskujemy takie właśnie efekty. Parametr ten zazwyczaj można zmieniać dostosowując je do swojej techniki i przyzwyczajeń w oprogramowaniu tabletu. Zasada jest taka ze im większa czułość tym lepiej .

Kolejnym terminem ważnym terminem jest Częstotliwość próbkowania

Częstotliwość próbkowania to inaczej prędkość odczytu, przy tym im wyższa jest ta wartość, tym lepiej. Pozwala na szybkie kreślenie linii ciągłych bez ich przerywania. Standardem jest 200 pps dla klasycznych tabletów graficznych i ok. 133 pps dla tabletów LCD..

Oprogramowanie.

Do obsługi tabletu graficznego potrzebne jest oprogramowanie. Tak to oprogramowanie daje nam możliwości zaprezentowania naszej kreatywności i wykonania projektu na najwyższym poziomie. Każdy tablet ma jakieś swoje oprogramowanie ale, tak naprawdę uważam je za oprogramowania testowe o minimalnym zastosowaniu. Oczywiście dla początkującego amatora lub jako prezent dla dziecka wystarczy, jak najbardziej da się malować lecz możliwości są zazwyczaj niewielkie. Oczywiście istnieją programy profesjonalne o ogromnej ilości efektów, pędzli, kredek itp. Potrafią też symulować materiał na którym malujemy pod względem barwy, tekstury i odbicia światła. Są to programy już dość drogie. Można tez skorzystać z oprogramowania darmowego, możliwością dokupienia interesujących nas dodatków.

Jest to artykuł wprowadzający w temat, wkrótce postaram się przygotować artykuł poświęcony już konkretnym programom jak i tabletom.