Historia Alej Ujazdowskich
 

Aleje Ujazdowskie to ulica równoległa do Wisły należąca do Traktu Królewskiego. Zaczynają się skrzyżowaniem z ulicą Bagatela, a kończą na placu Trzech Krzyży. Obecnie na całej swojej długości jest to szeroka aleja o dwóch pasach ruchu w każdą stronę, rozdzielonych podwójną linia ciągłą. Wzdłuż alei wytyczona jest ścieżka rowerowa.

W latach 1724-1731 z polecenia króla Augusta II, wytyczona została tzw. Droga Kalwaryjska prowadząca od dzisiejszego Placu Trzech Krzyży do Grobu Chrystusa niedaleko Zamku Ujazdowskiego, stając się zaczątkiem dzisiejszych Alej. Było to założenie ostentacyjnie dewocyjne, wzdłuż drogi krzyżowej wzniesiono 28 kaplic. Religijna wymowa tego szlaku uległa stopniowemu zatarciu, tak, że w 1766 był już częścią Traktu Królewskiego jako Aleja Belwederska, prowadząca do Belwederu.
W roku 1827 powstała Dolina Szwajcarska, szybko stając się popularnym miejscem spotkań i imprez masowych. W 1857 przy ulicy zapalono pierwsze latarnie gazowe, a w 1879 rozpoczęto kanalizowanie. Druga połowa XIX wieku to początek zabudowy willowej i pałacowej w Alejach - powstały liczne siedziby arystokracji i przemysłowców. Po I wojnie światowej znalazły tu siedziby ambasady i poselstwa.
W czasie II wojny światowej w ramach planu Pabsta umiejscowiono tu dzielnicę niemiecką, a Aleje przemianowane zostały na aleję Lipową, a później na aleję Zwycięstwa. W 1944 zabudowa ulicy uległa zniszczeniom w czasie powstania warszawskiego i odbudowa trwała aż do 1955. W okresie stalinowskim przemianowana na Aleję Stalina i starą nazwę przywrócono dopiero po śmierci Józefa Stalina. Odbudowa Alej jednak nie była dokładna - powstało osiedle Latawiec i wiele budynków w rejonie ulicyKoszykowej i Placu na Rozdrożu przestało istnieć. Także przebicie Trasy Łazienkowskiej zmieniło wygląd ulicy - miejsce po dawnym dworze książąt mazowieckich na Jazdowie znalazło się w osi jezdni i przestało istnieć.

W 2009 roku Aleje Ujazdowskie przeszły gruntowną modernizację polegającą na posadzeniu nowych drzew, wymiany starych chodników na płyty granitowe, utworzenia zatok autobusowych, ścieżki rowerowej i utworzenia małej architektury. Przebudowy nie doczekała się tylko jezdnia, odnowiona parę lat wcześniej pozostała tak samo szeroka.

Przy Alejach Ujazdowskich znajduje się budynek Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (dawniej Urzędu Rady Ministrów, kilka innych budynków rządowych, wiele ambasad, a w pobliżu Zamek Ujazdowski, Park Ujazdowski i Łazienki Królewskie oraz Ogród Botaniczny.

 

Utworzono na podstawie Wikipedii